Aktualności

Barciowisko 2016

 W tegorocznej edycji BARCIOWISKA wzięło udział jedenaście drużyn dwuosobowych ( w latach poprzednich było po dziesięć). Wiele mocnych ekip wystawiły stowarzyszenia zainteresowane bartnictwem – „Natura i Człowiek",  „Zielona Barć" oraz trzy ekipy „Bractwa Bartnego". Rodzinnie dziali pszczelarze z Suwałk - Pan Tadeusz Sawionek wraz z córką Katarzyną. Znaczną część zawodników stanowili leśnicy – po jednej drużynie z nadleśnictw: Płaska, Szczebra, Rajgród, odległego i mocno zainteresowanego bartnictwem Janowa Lubelskiego oraz Augustowa. W rywalizacji wzięło udział dwóch obcokrajowców: Włoch - Antonio Gurliaccio i Osipau Ivan z Białorusi (Bractwo Bartne). Gościem specjalnym BARCIOWISKA 2016 był Burmistrz Augustowa – Wojciech Walulik.

Podczas trwania zawodów można było oglądać  wystawę fotograficzną poświęconą  bartnictwu. Zawodnicy otrzymali specjalne koszulki, a podczas pracy mogli posiłkować się parametrami modelu pokazowego kłody bartnej . Uczestnikom i gościom Nadleśnictwo przygotowało okazjonalne torby ekologiczne, nalepki, breloki. Rozpowszechniano pocztówki i materiały informujące o ochronie pszczół.

Jak co roku zadbano również o najmłodszych -  ustawiono stoisko edukacyjne z grami i warsztatami plastycznymi. Wśród wielu prac plastycznych nowością i prawdziwym hitem okazała się możliwość własnoręcznego wykonania pszczoły z materiałów przeznaczonych na odpady.

Każdy z uczestników zabaw otrzymał drobne upominki. Na chętnych czekała też degustacja miodów, a wybrane produkty można było nabyć u lokalnych producentów.

Ciężka praca dała rezultaty. W konkursie dziania barci zwyciężyło Nadleśnictwo Płaska w składzie: Radosław Puczyłowski i  Tomasz Pająk.  Drugie miejsce zajęli Adam Kolator i Adam Korzeniecki z Nadleśnictwa Augustów. Pozostałe drużyny zajęły ex aequo miejsca trzecie. Nadleśniczy Mirosław Sienkiewicz wręczył wszystkim zawodnikom nagrody w postaci kompletnych zestawów narzędzi bartniczych, pojemników na miód i pakietów publikacji związanych z bartnictwem.

Warto podkreślić, że celem wszelkich „BARCIOWISKOWYCH" zmagań jest promocja ochrony dzikich pszczół oraz nauka samodzielnego dziania barci. Bardzo praktycznym efektem jest wykonanie jedenastu kłód bartnych, które po zainstalowaniu w różnych miejscach Polski umożliwią przetrwanie wielu pszczelim rojom.  

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną pracę i zabawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Tekst: R. Rogoziński
Fotografie: M. Węgrzynowicz i A. Henel (4 zdjęcia zabaw dzieci).

 

Kłoda bartna Nadleśnictwa Augustów

barc

Kłoda bartna Nadleśnictwa Browsk

kloda-browsk

Licznik odwiedzin

891264
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Razem
150
149
2136
887587
470
9476
891264
Your IP: 3.141.29.145
Server Time: 2024-05-03 08:50:50