Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/klient.dhosting.pl/prod2/archiwum.tradycyjne-bartnictwo.pl/public_html/images/bartnictwo/bartnictwo_w_puszczy_bialowieskiej
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/bartnictwo/bartnictwo_w_puszczy_bialowieskiej
Puszcza Białowieska od dawna, aż od czasów królów, słynęła z czynnego bartnictwa, czyli hodowli dzikich pszczół w specjalnie do tego celu przygotowanych (wydzianych) szczelinach w stojących drzewach tzw. barciach.

W przeszłości zawód ten był nadawany przez władców i zrzeszał miejscowych bartników w klany. Bycie bartnikiem było przywilejem. Oddawał on część nazbieranego przez siebie miodu oraz wosku na stół władającego, ale też niewielką część mógł sobie zatrzymać na potrzeby własne.

Bartnictwo w Puszczy ( gdy nie znano jeszcze uli skonstruowanych przez człowieka) było i tak bardzo rozbudowane i zaawansowane, aż do XIX wieku, kiedy to ukazem carskim zostało zabronione.

W muzeum Białowieskiego Parku Narodowego jedna z wystaw poświęcona jest dawnemu bartnictwu. Można tam oglądać wszelkie stare przybory i narzędzia służące tej działalności, stroje bartników, pułapki na zwierzęta zagrażające bartnictwu. Głównie były to niedźwiedzie.

Kłoda bartna Nadleśnictwa Augustów

barc

Kłoda bartna Nadleśnictwa Browsk

kloda-browsk

Licznik odwiedzin

889556
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Razem
428
500
1969
885359
8238
6857
889556
Your IP: 3.15.6.77
Server Time: 2024-04-29 12:12:53